SAOPŠTENjE МУП а
- 22. novembar 2024
- 9 pregleda
Većina učenika Tehničke škole u Vlasotincu, koja su obrazuje po dualnom obrazovanju i koja dva puta nedeljno obavlja stručnu praksu u nemačkoj fabrici “Gruner”, gde je atmosfera opuštena, volela bi da posle završenog trogodišnjeg školovanja ostane ovde da radi, kao generacija pre njih.
To su mladi Vlasotinačni rekli danas Gabrijeli Grujić, pomoćnici ministra prosvete zadužene za dualno obrazovanje, koja je pored “Grunera” obišla i učenike na praksi i pogonu ciglane “Mladost” u toj varoši, a potom prisustvovala sastanku sa privrednicima, predstavnicima škole i učenicima, gde je kazala da se od ove školske godine otvaraju novi dualni smerovi i fakulteti koji će takođe raditi po dualnom sistemu.
“Moja je želja bila da upišem smer industrijski mehaničar i nisam se pokajala, posebno sam srećna što smo od jesenas, u drugoj godini, krenuli na praksu u Gruner. Ovde je lepo, sviđa mi se atmosfera i odnos prema radnicima”, priča jedina devojčica za mašinom koju smo zatekli među dvadesetak dečaka.
Kaže da joj je na početku bilo čudno uz komplikovane mašine, ali da se brzo uklopila
Pri dolasku i izlasku iz Grunera videli smo radnike koji piju kafu sa automata, a neki novinari su prokomentarisali kako im zavide na toj pogodnosti.
Sličan stav ima i njen drug iz istog odeljenja Stevan Ilić, koji kaže da mu je lepše ovde nego u školi, koja, inače broji 600 učenika.
A na pitanje Grujićeve da li bi voleli da uz rad nastave dalje škole, Stevan sleže ramenima, dok Marija odgovara potvrdno.
Pre toga pomoćnica ministra obišla je pogon ogranka “Mladost” iz Leskovca gde stručnu praksu obavlja osam učenika iz druge i treće godine u više radionica.
Učenik Stefan Ilić, kojeg smo zatekli za strgom, takođe se nada da će posle školovanja dobiti posao u “Mladosti”.
Predsednik opštine Vlasotince Bratislav Petrović, koji je sa Grujićevom kasnije održao pres konferenciju u Kulturnom centru u toj varoši, kazao je da se Vlasotince sa svojom Tehničkom školom ponosi kada je u pitanju dualno obrazovanje.
“Godinama smo radili na tome da se približimo privredi i da školujemo kadrove sa njihovim potrebama i da na taj način omogućimo našoj deci da ostanu u svom mestru i da dobiju posao. Povezivanjem smo pokazali da se taj trud i rad isplati. Samo u prvoj generaciji po dualnom sistemu obrazovanja koji su učenici završili, 80 posto njih je odmah dobilo posao”, kazao je Petrović.
Gabrijela Grujić nije krila oduševljenje onim što je videla u dve fabrike, ali i aktivnostima Tehničke škole sa centralnim Trening centrom u Srbiji, koja je pionir dualnog obrazovanja na jugu Srbije.
“Imala sam priliku da vidim kako učenici škole sa, čak, devet obrazovnih profila, stiču veštine u procesu učenja, kako su zadovoljni dobijenim znanjem u kompanijama, da se umreže i da imaju priliku da finaliziraju sav proces. Videla sam, zapravo, njihovu radost, posvećenost instruktora i vlasnika kompanija mladima, zapravo osvešećenost celokupnog sistema da ekonomski razvoj svake zemlje”, kazala je između ostalog sa mnogo pohvala na račun Tehničke škole i lokalne samouprave.
Ona je obećala “znatna” ulaganja u tu školu, te da se u Trening centru neće obrazovati samo učenici koji se školuju po dualnom obrazovanju, te da će imati mogućnost prekvalifikacije i dokvalifikacije.
Predsednik Petrović je kasnije za govornicom kazao da će učenici koji ovde dolazi sa strane, dobiti Dom učenika u prostorijama nekadašnje Đačke kuhinje.
Ono šro jeste novina, to je da pored 54 profila, Ministartsvo od naredne školske godine imamo 32 akreditovana programa u visokom dualnom obrazovanju. Dakle, četiri fakulteta, devet visokoškolskih ustanova, šest akademija Strukovnih studija. Čini mi se da mladi na oba nivoa dulanog obrazovanja mogu da pokažu šta umeju i mogu i da imaju priliku da se ovde, u svojoj zemlji, rade.
Od 2016. godine kroz dualno obrazovanje u Tehničkoj školi u Vlasotincu izašle su dve generacije. Trenutno ima devet profila u toj školi, a od jesenas će ih biti 11.
“Mi smo se kompletno vezali sa privredom, ne samo Vlasotinca, nego i regiona”, kazao je Milivoje Đorđević, direktor Tehničke škole.
Prema njegovim navodima, u prvoj generaciji, koja je završila trogodišnje školovanje 2019.godine na smeru industrijski mehaničar, 30 je završilo taj smer, koliko je bilo i upisanih. Od njih se 24 zaposlilo u vlasotinačkim kompanijama, dvoje je ostalo u porodičnim firmama, dva učenika su nastavila školovanje, a jedno ili dvoje dece je s porodicama otišlo u inostranstvo.
IZVOR JuGmedia