НА ДАН КУЛТУРЕ ИСПЛАЋЕНА ПРВА РАТА ЗА ПРОЈЕКТЕ ИЗ ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ

  • 15. april 2022. u 13:50h
  • Autor: RTV Vlasotince
  • 1263 pregleda


Данас, када се у свету обележава Међународни дан културе, је из буџета града Лесковца исплаћена прва рата за финансирање пројеката из области културе (60% одобрених средстава) у износу од 6.810.000 милиона динара од укупно 12 милиона, колико је ове године опредељено за те намене.




Подсетимо, градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић је у понедељак, у Свечаној сали града Лесковца, уручио 42 уговора за финансирање и суфинансирање пројеката из области културе, када се захвалио свима који промовишу град Лесковац, јер је захваљујући њима и институцијама културе, Лесковац град културе, град са душом.


На Дан културе, подсећамо да се Лесковац прошле године на конкурсу за Престоницу кутлуре нашао на месту вице шампиона у конкуренцији са већим градовима који су се нашли иза Лесковца.


Град Лесковац је, захваљујући квалитетним културним дешавањима, постао један од водећих центара културе у Србији. Све институције културе у Лесковцу константно остварују запажене резултате.


Лесковачки културни центар проглашен је институцијом са највећим бројем квалитетних догађаја у Србији у 2018. години и једном од најакивнијих и најбољих локалних институција културе у Србији, након Београда. То потврђују и бројна дешавања и манифестације попут ЛАЈФА, ФАПОРА, СТРИНГС-а, затим ликовних колонија, радионица, али и значајних изложби попут графика Салвадора Далија и Пабла Пикаса.


Лесковачки Народни музеј је у претходних пет година четири пута проглашен најбољим у Србији. Актуелна стална поставка „Лесковац – Српски Манчестер (1878-1941)“, осликава најзначајнији историјски период града Лесковца, период између два светска рата када је турска касаба на Ветерници претворена у трговачки и индустријски центар Европе. Захваљујући пројекту Хетеротопија, простор око музеја сада је један диван историјски, културно-уметнички кутак.


Народно позориште Лесковац својим грађанима приређује културне активности које су од великог значаја за развој наше културне баштине. Његовој репутацији допринела је и реконструкција објекта, расветно тонског парка и уметничко-техничког дела, улагањем од 67,2 милиона динара, чиме је овај објекат постао један од најлепших храмова културе у граду. Важно је поменути и да је лесковачко позориште чак три пута освојило бројне награде на престижном фестивалу Јоаким Вујић, од тога 2020. године чак 9 награда, чиме су створени услови да наш град 2021. буде домаћин фестивала (50. по реду), када осваја још 4 награде.


Народна библиотека „Радоје Домановић“ је крајем прошле године била домаћин стручног скупа Библионет, када су се библиотекари из читаве Србије окупили у нашем граду. Уредили смо и изглед нашег храма књига - реновирана је матична Библиотека у Лесковцу; промењени прозори на Дечјем и Позајмном одељењу, реновирана Читаоница, комлетно адаптирано Дечје одељење, као и сва издвојена одељења.


Добрим радом и наградом може се похвалити и Историјски архив који је децембра 2020. године проглашен најбољим и добио је титулу Златни архив. Просторије Архива адаптиране су 2015. и 2016. године са преко 2 милиона динара.


Све поменуто је само део онога што Лесковац постиже и нуди када је култура у питању, што не чуди с обзиром на то да је култура у Лесковцу постављена на пијадестал и да се за ову област данас издваја чак 9,3% од укупног буџета града.


Међународни дан културе обележава се 15. априла у многим земљама широм света у знак сећања на тај датум 1935. године када је у Вашингтону потписан Споразум о “очувању уметничких и научних творевина и историјских споменика”, који је у међународној правној пракси познат као Рерихов пакт.


Предлог да се установи Светски дан културе изнео је 1931. године сликар Николај Рерих у бегијском граду Брижу на конференцији посвећеној постизању међународног споразума о очувању културног наслеђа.


Рерих је сматрао да је култура главна покретачка снага на путу усавршавања људског друштва, видео је у њој основу за заједништво људи разних националности и вероисповести. Тада је и постављен основни задатак Дана културе: широки позив лепоти и знању