Industrijski mehaničar - obrazovanje koji garantuje posao

  • 30. maj 2016. u 03:41h
  • Autor:
  • 1155 pregleda

Danas je u Vlasotincu potpisan sporazum izmedju rayvojne organizacije GIZ, lokalne samouprave, Tehnicke skole i fabrika ELRAD, GRUNER, VITKO I MLADOST.
Ovim strateskim dokumentom omogucice se stipendiranje ucekika sa smera industrijski mehanicar, ali i njihovo ukljucivanje u proces rada ovih kompanija.Vrednost sporazuma je 97.750 evra, od cega GIZ ucestvuje 33.500, opstina sa 26.300 , a kompanije sa ovog podrucja ce izdvojiti 37.750 evra.
Predsednik opstine Zoran Todorovic, naglasio je da je ovo dobar primer saradnje lokalne samouprave , obrazovanja i privrede.


„Na ovaj način smo uključili privatni sektor, koji posluje na području naše opštine, u sistem srednjeg stručnog obrazovanja i ja ću, sa pozicije na kojoj se nalazim, ali i kao prosvetni radnik po struci, učiniti sve  da takva saradnja i ubuduće bude na visokom nivou”, rekao je Zoran Todorović.


Program za profil industrijski mehaničar osmišljen je po ugledu na nemački obrazovni sistem i realizuje se po kooperativnom modelu koji podrazumeva povećani obim praktične nastave i čvrstu saradnju škole i kompanija. U drugoj godini učenici će provoditi dva radna dana nedeljno, a u trećoj, završnoj godini, tri dana nedeljno na praktičnoj nastavi u kompanijama koje sarađuju sa školom.


“Mi moramo da idemo u korak s privredom. Pre dve godine smo pokrenuli smer elektrotehničar elektronike, a sada će zaživeti obrazovni profil trećeg, stepena indutrijski mehaničar. Dogovaraćemo se sa privredom i ubuduće o njihovim potrebama”, rekao je direktor Tehničke škole u Vlasotincu Milivoje Đorđević.


“Od 2013. sprovodimo projekat za reforme stručnog obrazovanja u oblasti zanatsko-tehničkih profila. Najvažniji naši partneri su ovde, na lokalnom nivou. Kooperativno obrazovanje je obrazovanje u kom se uči i u školi i u fabrici. U Vlasotincu imamo pet vrlo angažovanih kompanija i Vlasotince zaista može biti uzor svima u Srbiji”, rekla je vođa GIZ-ovog projektnog tima An Katrin Henšel.


U ime predstavnika privrede, koji su i učesnici projekta, obratio se je direktor Elrada Čedomir Božilović.


“Mi ovde postojimo od 2004.godine i od tada pokušavamo da iniciramo  promene u obrazovnom sistemu, sagledavajući potrebe industrije. Kadrovi su jedan od najvažnijih faktora rasta i razvoja kompanije i zbog toga podržavamo ovakve forme obrazovanja”, rekao je direktor Elrada.


Zadovoljstvo činjenicom da je pokrenut jedan ovakav projekat izrazio je i direktor Grunera Vladica Stanković.


“Stručan kadar je najveće bogatstvo svake kompanije. Ovo je početak podsticaja zapošljavanja. Mi želimo da deca koja se ovde rode, da ovde i ostanu”, bio je kratak Stanković.


Ovaj projekat javno-privatnog partnerstva vredan je 97.750 evra. GIZ učestvuje sa 33.500 evra, opština Vlasotince sa 26.300 evra, a pet kompanija zajedno sa 37.950 evra.