СВЕЧАНО ОТВОРЕН ЗЛАТИБОР КУП 2025 – ЗЛАТНА ПЛАНИНА У ЗНАКУ ДЕЧЈЕГ ФУДБАЛА
- 26. april 2025
- 44 pregleda
Амбасада Француске и Делегација Европске уније у Србији, уз подршку Министарства заштите животне средине, отворили су четврти циклус конкурса „Еко-општина“. На самом отварању обратили су се амбасадор Француске Њ. Е. Пјер Кошар и државна секретарка у Министарству Сандра Ђокић.
Град Лесковац ће и ове године и то по трећи пут учествовати у овом циклусу, због чега су представници Јавно комуналног предузећа Водовод присуствовали тематском семинару у Београду, који се односио на одрживо управљање водама.
Руководилац Централног постројења за пречишћавање отпадних вода у Богојевцу Наташа Станојковић је овом приликом презентовала стратегију управљања водама града Лесковца, иначе победника на прошлогодишњем конкурсу.
Јавно комунално предузеће Водовод узело је учешће и у Регионалном саветовању „Индустријске отпадне воде“ у Шиду. Директорка Маја Милошевић Милојић је кроз презентацију управљања инфраструктуром за питку и отпадну воду приказала да је Лесковац један од ретких градова који има у потпуности заокружен систем за управљање водама.
Као члан свих регистрованих удружења водовода и канализација Србије и поводом бројних признања која је добио у претходном периоду, лесковачки Водовод је постао и део „Заједнице практичара“. Захваљујући томе, запослени у овом предузећу могу да врше обуке за особље водовода оних градова и општина у којима ће се тек развити инфраструктура за управљање отпадним водама.
На семинару у Београду, представљено је и управљање хидрографским басенима и финансирање инвестиција у управљању водама у Француској од стране саветника за одрживи развој француске амбасаде Фабриса Паје.
И директор вода и мрежа водоснабдевања у Заједници општина Ленс-Левин, Гаетан Боаје и заменик председника ове Заједнице, Пјер Сенешал говорили су о изазовима у управљању постројењем за прешићавање отпадних вода, од дизајна до свакодневног руковођења, као и о запошљавању у сектору вода.
Учешће је узела и Општина Мајданпек, као и ванредни професор Грађевинског факултета Универзитета у Београду и председник жирија „Еко-општина“ у категорији Одрживо управљање водом, Александар Ђукић.
Од свог покретања 2022. године „Еко-општина“ се позиционирала као платформа за размену искустава и добрих пракси у области заштите животне средине између представника локалних самоуправа, компанија и институција из Француске и Србије.
Конкурс је отворен за све градове и општине у Србији, са мање или више од 40.000 становника у категоријама одрживо управљање отпадом, одрживо управљање водама, енергетска ефикасност зграда и одржива мобилност.
Градови и општине се могу пријавити на конкурс до 30. јуна 2025. године путем званичног сајта пројекта www.ekoopstina.rs.
„Еко-општину“ је подржала Европска унија у оквиру пројекта „ЕУ за Зелену агенду у Србији“, а спроводи Програм Уједињених нација за развој.
Узгред, Град Лесковац је у 2022. години и 2024. години добио признање за најбољу „Еко-општину“ у Србији у категорији одрживо управљање водама.
Један је од ретких градова у земљи, који је успео да заокружи цео процес, од захватања воде са изворишта, преко пречишћавања такве воде до нивоа за људску употребу, затим процеса водоснабдевања, па све до поновног сакупљања искоришћених отпадних вода из домаћинстава и са јавних површина и на крају враћања воде природи у оном облику у ком је из природе и узета, односно истог састава и квалитета.
Линк https://mega.nz/file/HBgTBRZa#lKZ0nLpT94EoSeJM1pFEqcLI7c7U6RNvngcTkmv93Kg, за преузимање презентације о управљању водама Града Лесковца.