Републички хидрометеоролошки завод издао је за суботу, 28. март, метеоролошко упозорење за подручје Србије на обилне падавине, којим се предвиђа наранџасти метеоаларм за територију Југоисточне Србије, односно за Расински, Нишавски, Топлички, Пиротски, Јабланички и Пчињски управни округ, као и за подручје Југозападне Србије, у Златиборском, Моравичком и Рашком управном округу.
На територији Југоисточне Србије, на подручјима изнад 1000 метара, очекује се киша са количином падавина, већом од 20 литара по метру квадратном за 12 сати и формирање снежног покривача у висини од 15 центиметара, такође у интервалу од 12 часова.
Исто тако, за подручје Југозападне Србије прогнозира се формирање снежног покривача од 15 центиметара за 12 сати и то на местима изнад 1000 метара надморске висине.
С тим у вези, у подручјима на којима се прогнозирају кишне падавине, могу се очекивати поплаве и проузроковање штета, затим проблеми у свим активностима пољопривредне производње, проблеми у саобраћају, појава одрона и клизишта, као и индиректни утицај на безбедност људи и животиња.
У подручјима, где се очекује снег и повећање снежног покривача, могући су проблеми у саобраћају и другим видовима комуникације, проблеми у снабдевању електричном енергијом, а постоји и опасност од таложења и мржњења мокрог снега на системима за пренос електричне енергије, на железници, жичарама, ТВ торњевима и другим антенским стубовима. Такође, услед снега постоји опасност од ломљења грана, као и оптерећења на крововима зграда и другим објектима.
Имајући у виду ову прогнозу, а нарочито опасне временске појаве, које са таквим интензитетом могу проузроковати материјалну штету и бити опасне по људе и животиње, потребно је бити обазрив, свестан ризика и редовно информисан о детаљима очекиваних метеоролошких услова.
