Народни музеј у Лесковцу обележио 77 година постојања

  • 9. maj 2025. u 14:42h
  • Autor: RTV Vlasotince
  • 43 pregleda

Народни музеј у Лесковцу данас прославља 77 година постојања и преданог рада на очувању и презентовању културно-историјског наслеђа Лесковца и јужне Србије. Установе културе јесу најверније огледало духовности једног града, јер све оно што је данас, почело је у прошплости, а све оно што нас чека у будућности, почиње данас. Музеји имају ту јединствену мисију да повезују прошлост и садашњост и да чувају путоказе ка ономе шта ће бити.  Свечаној седници присуствовали су представници града Лесковца, Војске Србије и бројни посленици културе.


У последње четири године, наш музеј је проглашен четири пута за најбољи музеј у Србији, затим за најбољи словенски музеј у Европи у конкуренцији музеја из 11 европских земаља, да би прошле године учествовао и на избору за најбољи музеј у Европи, заједно са музејима из Енглеске, Данске, Немачке, Шпаније, Холандије, Швајцарске и Румуније. Иако није освојио награду, и само учешће и одмеравање снага не само са музејима из европских земаља представља успех вредан сваке похвале, данас када прослављамо 77 година постојања, рекао је директор Народног музеја Небојша Димитријевић.


„Гледајући прошлу годину, она је била изузетно успешна и са доста активности од којих бих издвојио оне за децу, јер оно што је нама најважније јесте изградња те музејске публике. Током прошле године нашу установу је посетило преко 4000 деце из Јабланичког округа што је повећање од 1000 у однос на претпрошлу годину, на шта смо посебно поносни. Такође као музеј који се бави Јабланичким округом и Лесковцем, трудили смо се да сачувамо од заборава и културу града и Лесковчана односно и Косту Стаменковића. Милана Врбића, Николу Скобаљића, Цара Јустинијана, Сергеја Димитријевића. Све наше активности кретале су се у смеру очувања од заборава познатих и заслужних Лесковчана и историје, па смо само у протеклих пет месеци издали 3 књиге, 3 монгорафије реализовали 2 изложбе и 6 манифестација. Трудимо се да будемо актуелни, савремени и оправдамо улогу једдног од стубова културе у нашем граду, рекоа је Димитријевић.“  


Град Лесковац ће и у будућем периоду бити поуздан партнер нашем музеју на заједничком путу промовисања нашег јединственог и богатог наслеђа и културе, и неговању памћења на људи и догађаје који су обележили живот нашег града, казао је заменик секретара Скупштине града Лесковца Владимир Бранковић.


 „Град Лесковац је у последњих скоро 13 година, препознао важност мисије и улоге коју музеј врши у нашој заједници и стао је иза њега и материјално и организационо, са жељом да за будуће генерације сачува прошлост на коју је поносан. У односу на период пре 2012. године, буџет музеја је увећан три пута, након 40 година промењене су музејске поставке, старе поставке су замениле нове модерне, интерактивне поставке прилагођене и особама са инвалидитетом. Наш музеј је био награђен и признањем за приступачност особама са инвалидитетом. Доста је уложено и у инфраструктуру самих музејских објеката, санирани су кровови, објекти, музејски споменици и све оно што чини основу да музеј у што бољим условима чува и излаже културна добра.“


Присутнима се обратио и председник УО Народног музеја др Иван Бецић:


„Сваки јубилеј, свака годишњица ове установе је и тренутак да се приспитају дотадашњи резултати и покуша да се настави са напретком ове институције. У том погледу Народну музеј у Лесковцу оптерећен је посебном врстом бремена, јер су постугнути резултати у последњој деценији на изузетно високом нивоу, што обавезује  да се тако и настави што није нимало лако. Резултат рада огледа се у томе да се константно отварају нове поставке и изложбе које су награђиване од стране струковних организација како у Србији тако и у иностранству. Реализовани пројекти омогућили су наставак обнове инфраструктуре, музејских објеката а музејске збирке постале се богатије новим културним добрима и оно што је можда и најважније од чега почиње све оно што овај музеј чини успешним, подмађује се кадар који ће чинити основу будућег деловања ове установе.“


Након свечане седнице „Од маја до маја“ у великом холу народног музеја отворена је и пратећа изложба „Римска некропола и насеље Мала Копашница“.


Овогодишња изложба посвећена је тренутној манифестацији Година археологије, и представиће налазе пронађене током археолошких ископавања римске некрополе у насељу Мала Копашница.
Аутори изложбе „Римска некропола и насеље Мала Копашница“ Соња Јовановић, Вујадин Иванишевић и Јулијана Пешић, издвојеним предметима воде нас у несвакидашњу причу о случајном проналаску вредног и археолошки, културолошки и историјски битног локалитета.


Изложба ће за све посетиоце Народног музеја бити бесплатна и биће отворена до 30.септембра 2025. године.