Министар за јавна улагања Дарко Глишић и министар здравља Златибор Лончар посетили данас лесковачку болницу

  • 15. maj 2025. u 18:12h
  • Autor: RTV Vlasotince
  • 40 pregleda

Министар за јавна улагања Дарко Глишић и министар Златибор Лончар посетили су данас Општу болницу у Лесковцу, како би се упознали са радовима на реконструкцији ове здравствене установе и обишли реновирано крило, које је у потпуности опремљено.


Са завршетком реконструкције дела болнице у коме се налазе одељења породилиште, акушерство, неонатологија са полуинтензивном и интензивном негом, неурологија, урологија, кардиологија, једно крило службе хирургије, централна интензивна нега, трансфузија и офтамологија, званично ће почети и ново поглавље у области здравства.


Импресионирани прелепим и савременим изгледом, министар Лончар и министар Глишић нагласили су да је реконструкција лесковачке болнице омогућена захваљујући свим грађанима Србије, јер је њихов новац уложен у реализацију пројеката, који су од огромног значаја за будућност наше земље, за добробит свих Лесковчана.


„Болница је опремљена најсавременијим апаратима за мониторинг, што је најбитније за пацијенте, јер је то био један од најчешћих разлога, због којег су пацијенти морали да буду транспортовани у Ниш, Београд или неку другу установу. На одељењу неонатологије са интензивном и полуинтензивном негом спроведени су сви гасови, који су неопходни за сваку бебу, сваког пацијента, што је услов свих услова за 21. век. Ту су и кревети са даљинским уређајем, помоћу којег пацијенти сами подешавају положај, који им одговара, панел тастерима у сваком тренутку могу се позвати лекари, затим магнетна резонанца, два скенера, мамограф, 14 ултразвукова најновије генерације“, рекао је министар здравља Златибор Лончар.


Према речима министра за јавна улагања Дарка Глишића у протеклих десет година, реализована су велика улагања, али упркос томе, и даље постоји одређени број објеката, који би требало да буду подвргнути реконструкцији. Министарство је већ припремило око 670 милиона динара за реновирање и доградњу Дечјег диспанзера, а у плану је и реконструкција основне школе у Предејану.


„Налазимо се сада на једном одељењу, које је опремљеније и савременије од било ког у Београду и ово је веома значајно за квалитет живота људи који живе у Лесковцу и који ће имати здравствену заштиту, која је на највећем могућем нивоу. Најважније је да је све време током реконструкције, болница функционисала и људи су имали где да дођу и затраже лекарску помоћ. Равномерно улажемо, од најсевернијег града до најјужнијег, од најисточније општине до оне која је најзападнија и сматрам да смо премрежили читаву Србију са улагањима. Здравство никада није имало боље услове у историји Србије и то је чињеница“, поручио је министар за јавна улагања Дарко Глишић.


Како је истакао градоначелник Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић, 2012. године када је преузео одговорност за руковођење градом, било је укупно 200 лекара на евиденцији Националне службе за запошљавање, за разлику од садашњег периода када нема ниједног. Недавно се је лекар из Кубе запослио у Лесковцу, с обзиром на то да није било пријављених лекара из Србије.


„Велика захвалност дугује се Министарствима здравља и за јавна улагања, као и председнику Републике Србије Александру Вучићу, због чијих залагања и ангажовања можемо се похвалити најсавременијом и најбоље опремљеном медицинском установом. Вредност опреме и намештаја само за реновирани део износи око 13 милиона евра. Најзначајније инвестиције усмерене су ка Служби за радиолошку дијагностику, која је до сада опремљена са два скенера, два рендгена и ултразвучним апаратима, чија вредност износи око милион и 600 хиљада евра. Болница је добила и мамограф вредан 300.000 евра и магнетну резонанцу, вредности милион и 650 хиљада евра“, навео је први човек града Лесковца др сци. мед. Горан Цветановић.


Директор Опште болнице Небојша Димитријевић рекао је да је за реновирани део стигло близу 600 различитих елемената од намештаја и опреме, након чега је уследила монтажа, али и обука кадрова за руковање.


„Верујем да ће реконструкција другог крила ићи много брже, јер је реконструкцију првог крила умногоме пореметила појава пандемије вируса корона. Биће право уживање поготово за младе генерације да раде у болници, а имамо довољан број младих и способних лекара“, закључио је директор Димитријевић.


Подсећања ради, након уложених 5 милиона евра и уређења спољашњости, фасаде, крова и столарије, започета је обнова унутрашњег дела Опште болнице, а ова инвестиција вреди 42 милиона евра.